Akcja Pomoc Dla Seniora !

             Aktualnie poszukujemy pełnoletnich Wolontariuszy w ramach Akcji Pomoc Dla Seniora w związku z epidemią choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa. Akcja Pomoc dla Seniora skierowana jest dla osób powyżej 60 roku życia, samotnym,niesamodzielnym i nie mogących we własnym zakresie zrobić zakupów.

            Współpracujemy z Pawłem Pstrusińskim, który jest naszym pierwszym wolontariuszem w ramach Akcji, zainicjował akcję pomocy w czasie epidemii i założył grupę na Facebooku Youth Time Chrzanów.Na grupie na bieżąco podawane są informacje czego potrzebujemy oraz jak rozwija się sieć pomagania, na przykład poprzez wizualizację: MAPA OPS. Współpracujemy także z Panem Januszem Spyt- Komendantem Związku Harcerstwa Polskiego w Chrzanowie, gdzie można zgłaszać gotowość bycia wolontariuszem.

            Poniżej przedstawiamy 6 kroków na dobrego wolontariusza, które pomogą Tobie podjąć decyzję, czy chcesz przyłączyć się do Akcji. Oczywiście działania w ramach Akcji mogą przebiegać różnorodnie w zależności od potrzeb osób i skali epidemii.

            Po zgłoszeniu chęci udziału w Akcji, skontaktujemy się z Tobą. Pierwszorazowy kontakt osobisty będzie niezbędny celem wypełnienia formalności. Postaramy sie, aby był to jednarazowy krótki kontakt, żeby poznać Ciebie. W trakcie trwania Akcji kontaktujemy sie ze sobą telefonicznie, e-mailowo, na grupie itp.

            Na stronie Ośrodka będzie dostępna również Zakładka: Chrzanowskie Centrum Wolontariatu, gdzie znajdziesz podstawowe dokumenty czy informacje odnośnie Akcji Pomoc dla Seniora. Chrzanowskie Cenrum Wolontariatu działa pod patronatem Burmistrza Miasta Chrzanowa.

            Pierwszą Grupę wolontariuszy tworzymy już teraz, zatem osoby chętnę do podjęcia działań i podpisania porozumienia zapraszamy 25 marzec 2020 (środa) w godz. 14:00 do 18:00 oraz 26 marca 2020 (czwartek) w godz. 8:00 do 12:00 w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Jagiellońska 2. Kolejne terminy bedą ustalane na bieżąco.

Zespól Chrzanowskiego Centrum Wolontariatu:

Iwona Dusza

Ewelina Kożuch

Danuta Janas

Telefon: 885802952

Adres a- mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PRZEPIS NA DOBREGO WOLONTARIUSZA – 6 SKŁADNIKÓW

 1. MOTYWY:

Jakie motywy Tobą kierują, że chcesz zostać wolontariuszem?

 • warto przemyśleć decyzję, zastanowić się jakie cechy mojej osobowości i umiejętności przydadzą się?
 • czy jestem gotowy świadczyć pomoc nieodpłatnie?
 1. ZGŁOSZENIE:

Można zgłosić chęć wykonywania świadczeń poprzez:

 • wypełnienie formularza: “Zgłoszenie dla Wolontariusza”: i przesłanie go na adres Ośrodka: ul. Jagiellońska 4, 32-500 Chrzanów lub drogą e-mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Istotne jest w zgłoszeniu podanie danych kontaktowych.
 • kontakt osobisty: Osoby zainteresowane mają możliwość osobistego kontaktu w siedzibie Ośrodka w każdy wtorek w godzinach : 12:00 do 14:00.
 • można również ustalić inny termin kontaktu, po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu spotkania, pod numerem telefonu: 885802952
 1. ROZMOWA:

Skontaktujemy się z Tobą, aby przybliżyć Tobie zadania wolontariusza, spróbujemy poznać Ciebie i wspólnie z Tobą określić zakres możliwych działań.

 1. PRZEPISY:

Jeżeli wyrazisz chęć i gotowość do bycia wolontariuszem, przedstawimy Tobie Regulamin Chrzanowskiego Centrum Wolontariatu. Zaprosimy Ciebie do podpisania porozumienia. Wolontariusz jest ubezpieczony w ramach pełnienia swoich obowiązków. Wolontariusz zostaje przygotowany do wykonywania świadczeń, zakres przygotowania zależy od rodzaju zadań, które ma wykonywać wolontariusz. Bądź otwarty na propozycję szkoleń, kóre zostaną Tobie zaproponowane.

 1. SPOTKANIE

Podczas pierwszego spotkania z osobą, której będziesz pomagać będzie towarzyszyć Tobie pracownik Ośrodka, który wprowadzi Ciebie w środowisko. W przypadku wolontariatu akcyjnego, często sam określasz zasady współpracy i często sam podejmujesz pierwszy kontakt.

 1. DZIAŁANIE

To, co najważniejsze to rozpoczęcie działań przez Ciebie zgodnie z etyką postępowania wolontariusza. W trakcie Twoich działań możesz liczyć na wsparcie pracowników Ośrodka. Najważniejsze jednak jest sam fakt, że możesz Pomagać.

Wszelkie sprawy dotyczące osób/rodzin omawiane są wyłącznie z pracownikiem Ośrodka. Bardzo ważne jest zachowanie poufności.

 

Fanpage FB - Chrzanowskie Centrum Wolontariatu